Zdaniem uczestników dyskusji poświęconej kwestii agile transformacja instytucji finansowych w kierunku bardziej elastycznego sposobu działania jest nieunikniona.
Dynamika dzisiejszego otoczenia biznesowego sprawia, że współczesny przedsiębiorca powinien przejawiać umiejętność sprawnego dostosowania się do zmieniających się oczekiwań klientów. Nowe trendy skłaniają coraz więcej firm do porzucenia tradycyjnych sposobów funkcjonowania na rzecz bardziej elastycznego działania. Mimo wyzwań, z jakimi wiąże się wdrożenie tej strategii, opłacalność podejścia agile sprawia, że kolejne instytucje, w tym banki, postanawiają podążyć tą ścieżką. O specyfice zwinności i trudnościach związanych z adaptacją elastyczności opowiadali przedstawiciele instytucji finansowych biorący udział w dyskusji „Blaski i cienie zwinności w finansach”, zorganizowanej przez firmę Deloitte w ramach XII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Jednym z najmniej lubianych przez przedsiębiorców scenariuszy jest sytuacja, gdy po dłuższym czasie pracy nad projektem dla klienta okazuje się, że finalny rezultat nie spełnia jego oczekiwań. Sposobem na uniknięcie takiego koszto- i czasochłonnego scenariusza jest realizacja procesów w sposób, który można określić mianem zwinności (ang. agile).
Zwinność polega na produkowaniu czy przygotowaniu danej usługi w sposób iteracyjny. Stopniowo udoskonalamy i zmieniamy elementy produktu czy danej usługi, często wiele naraz, tak aby pracować i skupiać się na jego całościowym obrazie. Decyzja, jak przełożyć zwinność na struktury i procesy w organizacji, opiera się na wyborze archetypów, które będą stanowić linię podziału pracy.
Daniel Martyniuk, lider zespołu Technology Strategy&Information, Deloitte
Według eksperta optymalnym sposobem implementacji zwinności jest podejście inkrementalne. Polega ono na wyznaczeniu celu, jaki firma chce osiągnąć, ale sposób dojścia do niego jest opracowywany stopniowo, z uwzględnieniem bieżących zmian w otoczeniu oraz z wykorzystaniem pojawiających się okazji rynkowych. Jednocześnie przedstawiciel organizatora debaty zaznaczył, że nie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa można wprowadzić elastyczność. W niektórych przypadkach bardziej tradycyjny model funkcjonowania będzie tym optymalnym.
Korzyści z wdrożenia agile
Uczestnicy debaty „Blaski i cienie zwinności w finansach” tłumaczyli, co skłoniło reprezentowane przez nich organizacje do podjęcia działań na rzecz uelastycznienia procesów.
Innowacje fintech zawsze budziły zainteresowanie mBanku, więc naszym pierwszym celem było sprawdzenie, jak można produkować je jeszcze szybciej i lepiej. Ważną dziedziną, w której wprowadzano zwinność, było więc IT – szukaliśmy sposobów, jak pomóc biznesowi, który ma bardzo ambitne cele i nigdy nie zwalnia. Jednocześnie chcieliśmy, żeby naszym ludziom dobrze się pracowało, dlatego szukaliśmy złotego środka, aby to pogodzić.
Eliza Stasińska, head of IT Enterprise Applications Portfolio & CTO@SSC w mBank
Według innego z prelegentów, Ernesta Pytlarczyka, dyrektora Biura Analiz Makroekonomicznych w Pekao, reprezentowany przez niego bank znajduje się dopiero na początku drogi wdrażania zmian ukierunkowanych w stronę zwinności. Ekspert wytłumaczył również, jakie konkretnie korzyści firma może odnieść dzięki zwróceniu się w kierunku elastycznego sposobu działania.